Mutluluğun ve sevginin paylaşıldığı güzel günlerdir bayramlar. Bilimsel eczacılığın 182.yılında hem Eczacılık Bayramı hem de Ramazan Bayramı’nı birlikte kutluyoruz. Bu vesileyle siz değerli meslektaşlarımızın Eczacılık Bayramını ve Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyoruz.
14 Mayıs 1839’da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içinde açılan eczacılık sınıfı ile akademik bir mesleğe dönüşümün ilk adımı atılmıştı. Bu yüzden her yıl 14 Mayıs’ı Eczacılık Bayramı olarak kutlamaktayız. 
Bir araya gelemedik bu yıl. Kartopu gibi büyümüş sorunlarımızla buruk bir şekilde kutluyoruz. Pandemi sürecinde 415 sağlık çalışanımız hayatını kaybetti. 50’si eczacı meslektaşımız, 19’u iş arkadaşlarımız olan eczane teknisyenlerimizdi. Hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını rahmetle ve minnetle anıyoruz. 
Pandemi sürecinin gizli kahramanlarıyız. Öncü piyade birlikleri gibi hep en ön saftaydık. Kapılarımızı hiç kapatmadık, randevuyla çalışmadık, en yakın sağlık danışmanıyız dedik ve üzerimize düşeni de fazlasıyla yaptık.
Beşeri hayatın sağlıklı devamı için en önemli şey güvendir. Pandemide insanlar bilgi kirliliğinden korunmak için sığınacak liman aradılar. O liman, eczanelerimiz ve eczacılarımızdı. Uluslararası Eczacılık Federasyonu ile birlikte bu yılın temasını “Sağlığınız için eczacınıza güvenin, eczane güvendir” olarak belirledik. Maskeyi, grip aşısını ücretsiz olarak bizler dağıttık. El dezenfektanı ürettik eczanelerimizde. Majistral ilaç bizim sanatımızdı çünkü. Bu süreçte haksız ve çirkin eleştirilere de muhatap olduk. İnternet üzerinden satılan ve güvenilirliği ya da etkisi tartışılır gıda takviyeleri ve sağlığa dair her şeyin toplum sağlığını tehdit ettiğini defalarca dile getirdik. İnsan sağlığını ilgilendiren gıda takviyelerinin ve sağlık ürünlerinin sadece eczanede satılması gerektiğini savunduk. Çünkü, “Eczacı tacir değildir.” dedik. Eczacı, halkın en yakın sağlık danışmanıdır ve hasta sağlığını baş kaygısı olarak telakki edeceğine yemin etmiş sağlık çalışanıdır. 
Sağlık çalışanı olarak bizler, üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Meslek hakkını aldığımız sağlığa ilişkin her şeyin eczacı eliyle hastaya sunulduğu güzel günlerde buluşmak ve dayanışma içinde olmak ümidiyle Eczacılık Bayramınızı tebrik ediyor, sağlıklı ve başarılı günler diliyoruz. 14 Mayıs Eczacılık Bayramımız kutlu olsun!

Erzurum Eczacı Odası 

Ağrı, Ardahan, Bayburt,Erzincan,Kars, Iğdır