Değerli meslektaşlarımız;

 

Bölgemizde bu ana kadar 411 eczanemizde 2.800.000 maske dağıttık. Yaklaşık 560.000 vatandaşımıza ücretsiz maske ulaştırdık.

Türkiye genelinde ise 26.747 eczanemizde 80.000.000 maske dağıtılmış olup 16.000.000 vatandaşa ücretsiz maske ulaştırılmıştır. Her türlü riske rağmen 25 günde 16.000.000 vatandaş ile birebir temas eden başka bir kurum var mıdır bilmiyoruz.

Bu veriler gösteriyor ki; vatandaşın maskeye ulaşabileceği en doğru yer eczanelerdir. Kaldı ki, maske tıbbi bir sarf malzemesidir.  Gönüllülük esasına dayanan bu hizmeti verirken, zaman zaman yanlış anlaşıldık. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların cahilce saldırılarına gülüp geçtik, ancak eleştiri hakkını hakaret sananlara karşı hukuktan gelen hakkımızı da kullandık. Hiç istemediğimiz halde dava açmak zorunda kaldık.

Sağlık bakanlığı tarafından eczanelerimize gönderilen maskeler farklı imalatçılardan ve farklı kalitede göndermiştir. Bize gönderilen maskeler ne ise onu vatandaşlarımıza ulaştırdık. Burada bizim seçeneğimiz yoktu. Zaten en baştan bu yöntemi benimsemediğimizi de ilgili kurumlara ve kamuoyuna belirtmiştik. Ücretsiz maske dağıtalım derken; yıllardır yüz yüze baktığımız hastalarımıza da hizmette kusur ettik belki. Bu hizmeti verirken SUT kurallarını gözden kaçırdığımız için reçetelerimizde kesintiler de olacaktır, muhakkak. Bu konuda anlayış beklemek de hakkımızdır.

Pandemi süresince 35  m2 lik bir alanda günde ortalama 166 vatandaşa bu hizmeti verebilmek her türlü takdirin üzerinde ve fedakarane bir yaklaşımdır.

Eczacıların en yakın sağlık danışmanı olduğu halkımızca ve kamu otoritelerince takdir edilmesi mutluluk kaynağımızdır.

Sağlıklı günler dileklerimizle sağlıcakla kalın.

13. Bölge Erzurum Eczacı Odası

Yönetim Kurulu