Korona Değil Fırsatçılık Öldürecek!

 13 Mart 2020

 0 Yorum Yapıldı  Yorum Yaz

 

Korona virüsün Türkiye’de görülmesinin ardından vatandaşların maske ve dezenfektanlara hücum etmesi, fırsatçıların işine yaradı. Fiyat artışlarının önüne geçmek için yetkililer ülke genelindeki eczanelerde denetimler başlattı. Denetlenmesi gerekenin internet platformları olduğunu söyleyen 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, “Üretici firmalar internetten daha yüksek fiyata satmak için eczanelere ürün vermiyor, internetten satışlar yasaklansın” dedi.

Manolya Bulut/Pusula

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın “81 ilde eş zamanlı olarak, fiyat artışı tespit edilen maske ve gıdalarla ilgili denetimlere başladık” açıklamasının ardından eczanelerde de kontroller artırıldı. 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, asıl internet üzerinden satışlara bir yasal düzenleme getirilmesi ve tıbbi malzemelerin sadece eczanelerde satılması gerektiğini söyledi.

Riske giremeyiz

Eczacıların böyle bir durumda fırsatçılık yapmak durumunda olmadığını söyleyen 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, “Toplumdaki panik insanları özellikle maske ve dezenfektana hücum ettirdi. İnsanlar stok yapmaya başladılar. Fiyatların bir anda artmasına da tepki gösterenler var. Tabiri caizse biz günah keçisi ilan edildik. Eczacılar stok yapıyor ya da fırsatçılık yapıyor gibi bir algı oluştu. Ancak öyle bir durum yok. Asıl biz mağdur oluyoruz. Eczacı aldığı ürünü ancak yüzde 20 kâr ile satabilir. Bunun üzerine çıkamaz. Zaten rutin olarak denetlenen ve otokontrole sahip meslek grubuyuz. Ayrıca bir tane maske için mesleki saygınlığımızı yitiremeyiz, riske atamayız. Yıllardır düzenli olarak bize gelen müşterilerimiz, ailesini, yakın çevresini getirenler, yönlendirenler var. Biz böyle anlık bir kazanç elde edeceğiz diye güvenilirliğimizi yitiremeyiz. Böyle bir işin içine giremeyiz. İnternetten satın alındığı zaman şikayet için muhatap bulmakta zorlanırsınız ancak bizden alırsanız gelip birebir temas kurma şansınız var. Biz bunu dahi göz önüne aldığımızda bu riski almak istemeyiz” dedi.

Firmalar özellikle eczacılara satmıyorlar

Üretici firmaların sadece ticari kaygılarla internet üzerinden satış yaptığını ifade eden Uçar, “Eczacılar piyasada maske bulamıyor. Bulamadığı için de satamıyor. Firmalar özellikle eczacılara maske satışı yapmıyorlar, yok diyorlar. Çünkü fırsatçılık yapıyorlar. İnternetten satmak onların daha çok işlerine geliyor. Bizde satılanla internet üzerinden satılan arasında uçurum var. Eczanelerde rutin bir denetleme mevcut. Şimdi özellikle maske fiyatlarındaki artış nedeniyle yoğun bir denetleme geçiriyoruz. Ancak internet satışlarında aynısı mevzu bahis değil. Biz Eczacılar Odası olarak tıbbi malzemelerin internet üzerinden veya marketlerde satılmasına karşıyız. Bunun yasaklanmasını istiyoruz. Bu malzemeler sadece eczanede satılmalıdır. Buradan da sadece biz kazanç elde edelim mantığı algılanmasın. Amacımız yine vatandaşı lehinedir. Mevcut durumda en çok mağdur olan yine vatandaşın kendisidir” diye konuştu.

Bizim evimizde maske yok

Panik havasından yararlananların önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yapan Uçar, “Biz mesleğimize ticari kaygı ile bakmayız. Mesleki etiği gözeten insanlarız.  Zaten kendi içimizde de otokontrolümüzü sağlıyoruz. Toplumda panik durumu hâkim. Zaten Korona virüsün bulaşabilmesi için ya direncinizin düşük ya da 60 yaşın üzerinde olmanız gerekiyor. Virüsün bulunduğu kişiyle de en az bir saat kapalı ortamda durmanız ve bir metreden az olacak şekilde temasta bulunmanız gerekiyor. Bunun dışında virüsün bulaşma ihtimali yok. Ben ve eşim eczacıyız, oğlum doktor olduğu halde evimizde maske yok. Bizi Korona değil fırsatçılık öldürecek. Bu panik havasından yararlananların bir an önce engellenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaş bulamayacağını düşünüyor

Bu durumda vatandaşın maskeyi bulamayacağını düşündüğü için korkuya kapıldığını dile getiren Uçar, “Şimdi her mahallede en az birkaç tane eczane bulmak mümkün. Erzurum’da 10-15 dakika içinde bir eczaneye ulaşabilirsiniz. Bu fırsatçıların önüne geçilebilir ve maskeler sadece eczanelerde uygun fiyata satışta olursa bu panik havası da kalkacaktır. Biz satamadığımız için vatandaş bulamayacağını düşünüyor ve ilk gördüğü yerde kaç paraya olursa olsun hemen satın alıyor. Çünkü acil bir durumda bulamayacağını düşünüyor. Halbuki anında ulaşabileceği bir şey olduğunu bilse, vatandaşın da içi rahat edecek ve stok yapmaktan kaçacak” dedi.

 

PUSULA GAZETESİ