Değerli meslektaşlarım;

Son günlerde Dünya gündemini yakından ilgilendiren ve tedirginlik yaratan CORONA VİRÜSÜ ile ilgili biz de; ne olduğu, buluşma yolları ve yaşamı ne kadar tehdit ettiği ile ilgili olarak üniversitemizin Enfeksiyon hastalıkları anabilim dalı başkanı hocamızla görüştük.

 Öncelikle her öksürük ve ateşi olana hastalığın CORONA VİRÜSÜ teşhisi konamaz. Bu tür hastalarla karşılaşma ihtimali ( eğer şikâyeti ile ilgili hiç doktora gitmeden direkt eczaneye gelmesi hariç) düşüktür. Karşılaşma riski hasta ile 1 metreden daha yakın mesafede olmak, yaklaşık bir saat ayni ortamda olmak öksüren ve aksıran kişilerde risk fazladır. Hayvanlardan kaynaklanan bu virüslerin insana geçişinin zor olduğunu söylediler. Ama şu anda insanlara geçiş oldu. Ve kişiden kişiye temas ve damlacık yolu ile bulaşabilir. Dış ortamda uzun süre yaşayamaz. Dayanıklı virüsler değildir. Bu virüs bulaşsa bile altta yatan bir hastalık yok ise ( kanser, kistik fibrosiz, diyabet vs) hayatı tehdit edecek bir enfeksiyona sebebiyet veremeyecek, sıradan bir viral enfeksiyon olacaktır.

Yine tedirginlik yaratan diğer bir durumda her Çin’ den ya da İran’ dan gelen hastanın CORONA olarak değerlendirilmeyeceği geldiği ülkede hangi bölgeden geldiği ve ne kadar süre önce geldiği de çok önemlidir.  Yani hastalık için belli sayıda etkenin alınmış olması gerekir. Herkeste belirtili seyretmez. İmmun sistemimiz çok önemlidir.

Bulaşma yolları:

Hastalığın solunum yolu (damlacık) ile bulaştığı bilinmektedir. Öksürük, hapşırık vs esnasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları;  diğer kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Bugüne dek edilen bilgiye göre 2019nCov; insanlar gıdalar ve hayvanlar yoluyla bulaşmaktadır.

Korunma yolları:

Her zaman yapmamız gereken genel hijyen kurallarına hassasiyetle uymamız gerekir.Tüm hastalıklara karşı kendimizi korumamız önemlidir. Coronavirüsü de kendimizi korumak için çaba sarf etmemiz gereken hastalıklardan bir tanesidir. Tüm hastalık risklerinde olduğu gibi paniğe kapılmadan, temel koruma gerekliliklerini yerine getirmeliyiz. Şu ana kadar Dünya Sağlık Örgütü ve benzeri sağlık kuruluşları tarafından virüsten korunmak için yapılması öneriler şunlardır:

  • Hâlihazırda aşısı bulunmadığın için en etkili yöntem hasta kişilerle temastan kaçınmaktır.
  • Eller sabun, su, alkol bazlı temizleyicilerle sık sık dezenfekte edilmelidir.
  • Temiz olmayan eller ile göz, ağız, burun vb. teması yapılmamalıdır.
  • Öksürme/ hapşırma sırasında ağız ve burun kapatılmalıdır.
  • Et ve yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilerek tüketilmelidir.
  • Kalabalık ortamlarda maske takılmalıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler alınmalı, dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Grip belirtisi gösteren kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
  • Çiftlik hayvanları ya da vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınılmalıdır.
  • Hastalığın belirtileri görüldüğünde önemsemezlik etmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

https://www.teb.org.tr/uploads/brosur/corona.pdf

https://www.saglikaktuel.com/d/file/koronavirus.pdf

 

Son günlerde toplumumuzun tedirginliğinin artması nedeniyle el broşürü dağıtımın daha çok tedirginlik yaratacağını düşünerek odamız olarak bilgilendirme yazısı yayınlıyoruz.